İngiltere Konsolosluğu Resmi web sitesi değildir, bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Site içerisindeki yazılı ve görsel materyaller doğru olmayabilir. Bilgilerden doğabilecek yanlışlıklardan site sahibi sorumlu tutulamaz.

Vize Çeşitleri

İngiltere Vizesi

Birleşik Krallığı meydana getiren dört ülkeden biri olan İngiltere, sanayi devrimini Avrupa’da ilk gerçekleştiren ülke olmaktadır. Gemi yapımı ve motorlu taşıt endüstrisinin ciddi derecede geliştiği İngiltere, uçak sanayisi yanı sıra daha birçok sanayi alanında dünyanın önde gelen ülkeleri arasında bulunmaktadır.

İngiltere, Birleşik Krallığın üçte ikisini oluşturmakta ve köklü tarihi sebebi ile kültürel zenginlik bakımından dünyanın en çok turist çeken ülkeleri arasında en önemli ülke konumundadır. Gerek eğitim, gerek sportif, gerekse geçim kaynakları açısında tüm dünyaya adını duyurmuş ve kabul ettirmiştir. Dünyanın en iyi üniversitelerinin başında gelen Cambrige ve Oxford üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca sportif açıdan bakmak gerekirse İngiltere, futbolun anavatanı olarak adlandırılır. Futbolun dışında golf, kriket gibi birçok farklı spor dalının geliştiği ülkedir.

Dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip olan İngiltere’nin; yazımızın başında da belirttiğimiz üzere uçak ve motorlu taşıt yapımı yanı sıra iletişim ve finans alanında da en iyilerin başında geldiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Avrupa’nın en büyük metropol alanına sahip kenti Londra’da British Museum, Big Ben, Piccadily Circus ve Westminster Abbey’i edebilirsiniz. Londra’nın ardından Birmingham veya Bristol şehirlerinde sayısız müzikal ve sanatsal aktiviteye katılabilirsiniz. Güneşlenmek ve deniz keyfi yapmak istediğinizde bu kez rotanızı en çok ilgi gören sahil yerleşimlerinden Liverpool ve Brighton’a çevirebilirsiniz. Ayrıca kültür, spor ve en renkli gece hayatı için Manchester, Liverpool ve Newcastle harika şehirleri arasındadır. Dünyanın en renkli festivalleri arasında yer alan Chelsea Çiçek Fuarı, Glastonbury Festivali, The Proms, Notting Hill Karnavalı, Reading Festivali, Creamfields, Thames Festivali, Frieze Sanat Fuarı ve Guy Hawkes Gecesi etkinliklerine katılarak unutulmaz zamanlar geçirebilirsiniz.

İngiltere’ye kültürel, turistik ve ticari açıdan seyahat etmek isteyenler için gerekli olan vize türleri aşağıdaki gibidir;

 • Aile Birleşimi
 • Aile Ziyareti
 • Çalışma Vizesi
 • Dil Okulu Vizesi
 • Innovator Vizesi
 • Nişanlı Vizesi
 • Öğrenci Vizesi
 • Scale Up Vizesi
 • Ticari Vize
 • Transit Vize
 • Turistik Vize

Yukarıda belirtmiş olduğumuz İngiltere vizesi çeşitleri ile ilgili ayrıntılı bilgiyi Vize Çeşitleri bölümümüzde bulabilirsiniz. Bu vizelerin süresi ve hazırlanması istenilen evraklar, başvuru yapacağınız vize çeşidine göre farklılık göstermektedir. İnternette İngiltere vizelerinin ücretlendirilmesi ile ilgili birçok farklı bilgi bulunmaktadır. Bu sebeple, vize ücretleri ile ilgili en doğru ve güncel bilgiye ulaşmak için uzman danışmanlarımızla iletişim kurabilirsiniz.

İngiltere

Elektronik Vize

Online Vize başvurularında uzun süreli ve yorucu bürokratik işlemleri kolaylaştırmak, zamandan tasarruf etmek ve kapıda vize alınan ülkelerde havaalanlarında oluşan uzun kuyruklara alternatif olarak uygulanmaya başlanan türdür E-vize. Bu vize türüne internet üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Daha çok turistik ve ticari geziler için verilen e-vize / elektronik vize, diğer vize türleri için uygulanmamaktadır.
İngiltere elektronik vize veren ülkeler arasında bulunmamaktadır. İngiltere hükümetinin e-vize ile ilgili çalışmaları olması durumunda, sizlere en güncel bilgileri yine sayfamızda vereceğiz.