İngiltere Konsolosluğu Resmi web sitesi değildir, bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Site içerisindeki yazılı ve görsel materyaller doğru olmayabilir. Bilgilerden doğabilecek yanlışlıklardan site sahibi sorumlu tutulamaz.

İngiltere Vizesi

Sık Sorulan Sorular

İngiltere vize şartları nelerdir?

İngiltere vize şartları almak istediğiniz vize türüne göre farklılık göstermektedir. Fakat tüm vizeler için temel şartlar şu şekilde sıralayabiliriz;
Sağlık Sigortası, İngiltere’de kalınacak yer ile ilgili ikametgah belgesi yada otel rezervasyonları, vize başvurusunda bulunan kişinin adli sicil kaydının bulunmaması, İngiltere hükümeti tarafından istenen maddi yeterlilik belgesi, başvurulacak vize türüne göre İngiltere’de ikamet eden kişiden alınmış davetiye

İngiltere’ya vize almak zor mu?

İngiltere Hükümeti tarafından belirlenmiş ve konsolosluk tarafından talep edilen evrakların eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanması başvuru süreciniz için çok önemlidir. Bunun yanı sıra Türkiye’de düzenli bir gelire sahip olmanız gerekiyor. Eğer düzenli bir geliriniz yoksa seyahat süresince sizi finanse edecek kişiden belge almanız gerekmektedir. Bu ana unsurları hatasız yerine getiren kişinin vize alması zor değildir. Fakat vize sürecinin sonuçlanması Konsolosluğun inisiyatifindedir.

Yeşil pasaport sahibiyim İngiltere için vizeye ihtiyacım var mı?

Yeşil pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere’ye girebilmek için yada transit geçiş yapabilmeleri için vizeye ihtiyaçları yoktur.

İngiltere vizesi ile diğer Avrupa ülkelerine gidebilir miyim?

İngiltere vizesi, Schengen özelliği taşımadığı için Avrupa ülkelerine gidebilmek için kullanılan vize sınıfına girmemektedir.

Herhangi bir İngiltere vizesi başvurusu için danışmanlık almak zorunlu mu?

Vize başvurularınızda danışmanlık hizmeti almak zorunlu değildir. Fakat vize türüne göre hazırlanması gereken evraklar oldukça fazla ve karışık olduğu için başvuru sürecinizin doğru ve eksiksiz devam etmesi açısından danışmanlık hizmeti alarak süreci sonlandırmanız tavsiye edilir. Bu sayede vize başvurunuzun ret edilme riskini büyük bir ölçüde düşürmüş olursunuz.

İngiltere vizesi için banka hesabında ne kadar olması gerekiyor?

Konaklamalı seyahatleriniz alacağınız vize türlerinde, banka hesabınızda min. 10-12 bin TL civarında bir meblağının bulunması gerekiyor.

İngiltere turist vizesi başvurusu yapacağım. Otel rezervasyonu mu ne zaman yaptırmalıyım?

İngiltere turist vizesi başvurusunda bulunmak istiyorsanız, istenen evrakların arasında bulunan otel rezervasyon belgelerinizi başvurunuzu yapmadan önce hazırlamanız gerekiyor.

İngiltere turist vizesi ile İngiltere’da ne kadar süre konaklayabilirim?

Almış olduğunuz vizenin normal şartlarında 1 yıl içerisinde en fazla 180 güne kadar konaklama hakkınız bulunmaktadır. 1 yıl içinde ayrı seyahatlerde 180 günlük süreyi tamamlama hakkınız bulunmaktadır.

İngiltere turist vizesi için hangi aşılar kabul ediliyor?

İngiltere seyahatlerinizde alacağını tüm vizeler için 2 doz Biontech aşınızı yaptırmış ve üzerinden 14 gün geçmiş olması gerekiyor. Eğer Covid atlatmışsanız bunu belgeleyen evrakla birlikte tek doz aşılı olmanız durumunda yine vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

İngiltere seyahatlerinde PCR testi zorunlu mju?

Normal şartlarda 2 doz aşısı bulunan kişilerden PCR testi istenmemektedir. Fakat gideceğiniz ülkenin bu şartları değiştirme ihtimali bulunmaktadır.

İngiltere vize başvurum ne zaman sonuçlanır?

Vize başvuru evraklarınızı eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim etmeniz durumunda; kısa süreli vizeler 7-15 iş günü, uzun süreli vizeler ise 15-30 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

İngiltere Türkiye’den transit vize istiyor mu?

Yeşil ve Gri pasaport sahipleri dışındaki bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının transit vize alma zorunluluğu vardır.

İngiltere transit vize başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır?

Bu tür kısa süreli vizeler ortalama 3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Olumsuz sonuçlanan İngiltere vizesi başvurularına itiraz edebilir miyim?

Olumsuz sonuçlanan vize başvurunuz için 15-20 gün içinde itiraz hakkınız bulunmaktadır. Bunun için İngiltere Konsolosluğu’na itiraz dilekçeniz ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

Transit vizesi ile ne kadar süre İngiltere’da bulunabilirim?

İngiltere transit vizesi çeşidi olan bu vize ile İngiltere’de bulunma süreniz en fazla 48 saattir.

İngiltere’ye kısa süreli vize aldıktan sonra İngiltere’da vize süremi uzatabilir miyim?

Almış olduğunuz vizenin süresi sizin seyahat planınıza göre verilmektedir. Bu sebeple biten vizenizin süresi zaruri bir durum olmadığı sürece resmi merciler tarafından uzatılmamaktadır.

İngiltere’de fuar ziyareti için ticari vize mi almalıyım?

Evet, İngiltere’de gerçekleşen fuarları ziyaret edebilmeniz için ticari vize başvurusu yapmalısınız. Ayrıca fuar katılmanız için İngiltere’da faaliyet gösteren bir firmadan davet mektubuna da ihtiyacınız olacaktır.

İngiltere ticari vizesi için davet mektubunda yer alması gereken bilgiler nelerdir?

Davet mektubu İngiltere’de bulanan şirketin antetli kağıdına düzenlenmiş olmalıdır. Ayrıca bu mektupta; ad-soyad, şirketinizin adı, şirketteki pozisyonunuz, hangi amaçla seyahat edeceğiniz ve pasaport numaranız belirtilmelidir.

İngiltere Aile/Arkadaş ziyareti vizesi için gönderilen davet mektubu ne kadar süre geçerlidir? Mektubu aldıktan sonra vize başvurumu yapacağım fakat seyahat tarihlerimde değişiklik olma ihtimali olduğu için davet mektubunu sonradan kullanabilir miyim?

Tarafınıza gönderilen davet mektubunun geçerlilik tarihi belgenin üzerinde yer almaktadır. Davet mektubunu gönderen kişinin bağlı olduğu belediye tarafından belirlenir. Ayrıca davet mektubunun geçerliliği sizin planlamış olduğunuz seyahat tarihleri ile alakalıdır. Bu sebeple seyahat tarihlerinizde değişiklik olacaksa, bu değişikliği belgenin üzerindeki tarihlere göre belirlemeniz gerekmektedir.

İngiltere

Elektronik Vize

Online Vize başvurularında uzun süreli ve yorucu bürokratik işlemleri kolaylaştırmak, zamandan tasarruf etmek ve kapıda vize alınan ülkelerde havaalanlarında oluşan uzun kuyruklara alternatif olarak uygulanmaya başlanan türdür E-vize. Bu vize türüne internet üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Daha çok turistik ve ticari geziler için verilen e-vize / elektronik vize, diğer vize türleri için uygulanmamaktadır.
İngiltere elektronik vize veren ülkeler arasında bulunmamaktadır. İngiltere hükümetinin e-vize ile ilgili çalışmaları olması durumunda, sizlere en güncel bilgileri yine sayfamızda vereceğiz.